Işık yolu: Likya-1

1-5 Mayıs tarihleri arasında ölmeden önce yapılacaklar listemin başında yer alan bir hayalimi gerçekleştirdim.  Kervan 41’ in beş etapta tamamlamayı planladığı Likya yolu yürüyüşünün ikincisi olan  Ovacık-Patara (toplamda 72 km) etabına katıldım.

likya-yolu-başlangıç
Likya başlangıç noktası

Katılımcıların çoğu benim gibi yola ilk kez çıkanlardı ve içten içe yoğun bir “tamamlayabilecek miyim ?” korkusu taşıyorlardı.

İzmit-Fethiye arası uzun ama eğlenceli bir yolculuğu takiben, bir takım aksilikler nedeni ile yaşanan gecikme sonrası başladı yürüyüş. Herkesin Likya yolu başlangıç tabelası önünde olmazsa olmaz hatıra fotoğrafını çektirmesinin ardından…

kervan41-likya-yolunda
Kervan41 Likya Yolunda

Beş yıldızlı trekking

Çoğumuz, hiçbir fikrimizin olmadığı bir yola giriyorduk, yeni bir deneyim yaşamak adına ama, cahil cesareti ile değil elbette. Bir kere başımızda tecrübeli bir rehber vardı. Günlük yürüyüş planımız yapılmış, konaklamalarımız, kamp yükü transferleri, molalar, yeme içme ihtiyaçları hepsi düşünülmüş ve ayarlanmıştı. Yani beş yıldız konforunda bir trekking yapıyorduk.

likya-yolu-yürüyüş
Keçilerin Halinden Anlamak

Yine de itiraf etmeyelim ki hiç kolay değildi..

İniş, çıkış, orman içi, kaya , asfalt, köy ve dere içi her türden parkurun karşınıza çıktığı kısacası keçilerin halinden çokça anladığınız bir yol Likya.

Yolda olmanın güzellikleri

Ama içinize çektiğiniz oksijenle birlikte gelen kekik ve envai çeşit çiçek kokuları…

likya-yolu-kabak-koyu
Likya Yolu Kabak koyu

Bin bir zorlukla tırmandığınız tepelerden gözünüze yansıyan ve günün her saatinde ayrı bir güzellikteki deniz manzaraları.

likya-yolu-ölüdeniz
Likya Yolu Ölüdeniz

Yol boyu bazen görmeyip üzerine basabileceğiniz kaya gibi kocaman, daha önce muhtemelen hiç rast gelmediğiniz türden kaplumbağalar.

kaplumbağa

Sevimli, yolunu kaybetmiş annesini arayan yavru keçiler. Dallarda henüz yeşil renkteki ah keşke mevsiminde gelseydik dedirten keçi boynuzu salkımları, tüm yorgunluğu ve özellikle son günlere doğru hissettiğiniz bıkkınlığı alıp götürüyor.

likya-yolu-keçiler

Peki nedir bu Likya yolu ? 

Bahsedelim biraz;

Likya, Türkiye’nin ilk uzun mesafeli yürüyüş rotası, dünyanın en iyi 10 ve en güzel manzaralı 50 yürüyüş rotasından da biri aynı zamanda..

likya-yolu-trekking

Muğla, Fethiye, Hisarönü’nden başlayıp 550 km sonra Antalya Geyikbayırı köyünde son buluyor. Gruplarla, rehber eşliğinde veya solo olarak yürünebiliyor. Eğer rotayı rehbersiz yürüyeceğim derseniz, işaretleme sisteminin Grande Randonnee sistemi ile yapıldığını ve her yıl gönüllülerce yenilendiğini hatırlatmak isteriz.

Grande-Randonnee
Grande-Randonnee

Ayrıca Iphone’un Lycian Way uygulamasından veya benim de bu yazıyı yazmak için yararlandığım, Kate Clow’un Likya Yolu kitabından destek alabilirsiniz.

kate-clow-likya-yolu

LİKYA UYGARLIĞI

Yolun güzelliği sadece içinde yürüdüğünüz doğa ile sınırlı değil. Attığınız her adımda, tarihe damgasını vurmuş bir medeniyetin ayak izlerine de sıkça rast geliyorsunuz yürüyüş boyunca: Likya uygarlığı

Bugün Dalaman’dan Antalya’ya uzanan hattın güneyinde kalan bölgede, Teke yarımadasında M.Ö 2000 ‘li yıllarda tarih sahnesine çıkan ve yaşadıkları coğrafyanın şekillendirdiği bir halk Likyalılar.

Phaselis, Olimpos, Finike, Patara, Telmessos, gibi son derece özel, güzel ve doğal limanlara sahip oldukları, yaşadıkları dağlarda gemi yapmaya çok elverişli, en kaliteli sedir ağaçları bulunduğu için, denizcilik ve korsanlık kaçamadıkları kaderleri olmuş. ( Hatta mezar kapakları bile ters dönmüş gemi biçiminde).

xantos

Deniz ticareti yoluyla yerel üretim malları olan sedir ağacı, zeytinyağı, şarap ve özellikle Kaş bölgesinde çokça bulunan kaliteli ve yumuşak sünger taşımışlar ..

PATARA DENİZ FENERİ

Denizcilerin olmazsa olmazı, dünya üzerindeki fenerlerin en eskisi olan ve tsunami ile harap olsa da bugün hala ayakta kalan Patara Deniz Feneri’ni inşa etmişler, 2 bin yıl önce, Roma döneminde ve Neron zamanında (Dünyanın en eski deniz feneri, yedi harika listesinde de yer alan İskenderiye olarak bilinir ancak o fener bugün ayakta değildir.).

LİKYA FEDERASYONU

Likyalılar, anaerkil aile yapıları ve antik çağda kurdukları bugünkü Avrupa Birliği tarzı yönetim anlayışları ile de tarihe adlarını yazdırmışlar. Bilinen 6 büyük kenti (Xantos, Patara, Pınara, Olympos, Myra (Demre ve Tlos) olan birliğin parlamentodaki temsil hakları kentlerin büyüklüklerine ve nüfuslarına orantılı olarak belirleniyor ve birlik Meclis’in bir yıllığına seçtiği bir başkan (Likyarch) tarafından yönetiliyordu. Kadınların da tıpkı erkekler gibi meclis başkanı olma hakları vardı (Likyarchissa).

Yol üzerindeki antik kentler

patara-antik-kenti

Bizim yürüdüğümüz parkur boyunca dini başkent Letoon ile idari başkentler Xantos ve Patara, Patara’nın su ihtiyacını karşılayan Delik Kemer, Sidyma antik kent kalıntıları ile bugün dünyanın ilk demokratik meclisi olarak kabul edilen Likya Birliği Meclis Binasını Patara antik kentinde görmek mümkün…

XANTOS DİRENİŞİ

Çetin coğrafyanın yetiştirdiği özgürlüklerine düşkün, savaşçı bir halk olan Likyalılar, idari başkentleri Xantos’ta tarihlerinde iki kez, biri Persler’e, diğeri Romalılar’a karşı yenileceklerini anladıklarında eli silah tutmayan kadın ve çocuklarını kalede ateşe vererek yok ettikten sonra kanlarının son damlasına kadar düşmanlarına direnmiş ve köle olmaya rıza göstermemişlerdir.

Ayrıca Kadeş Savaşı’nda Hititlerin, Truva Savaşı’nda Truvalıların saflarında görürüz onları.

LİKYA’DA HELEN İZLERİ

Likya’da, Büyük iskender’in istilası ile birlikte, Helen kültürünün izleri başlar ve bu sebeple de Yunanlılar, tıpkı Truva da olduğu gibi, Likyalıların kendi tarihlerinin bir parçası olduğunu iddia ederler.

KARDEŞ HALKLAR

Ben, emperyalizmin dayattığı ve beslendiği bu suni ayrışmanın tarafı olmayı hiç kabul edemiyor, hiç içime sindiremiyorum. Hepimiz Kafkaslardan, kavimler göçü ile gelmiş , kendi coğrafyalarımıza yerleşmiş ve birbirinden çokça etkilenmiş kardeş halklarız aslında.
Bağımsızlık benim karakterimdir.” veyaYa İstiklal, ya ölüm!” diyerek yola çıkan ve modern Türkiye’yi kuran Selanikli bir büyük komutanda bir Likya’lı, bir Xantos’lu ,bir Truva’lı kumaşı olmadığı düşünülebilir mi hiç???

Mayıs 2019-Kervan 41

One thought on “Işık yolu: Likya-1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir